Park Miniatur to niezwykle ciekawe miejsce jako punkt początkowy przed rozpoczęciem zwiedzania kotliny jeleniogórskiej. Znajdziemy tutaj ponad 60 starannie wykonanych miniatur prezentujących przepiękne zabytki Dolnego Śląska. Niemal wszystkie zostały zbudowane w skali 1:25. Zamek Książ, Zamek Czocha, Kościół Wang, kilkumetrowa Śnieżka (1:50), na którą można się wspiąć, schroniska i wiele, wiele innych. Całość otoczona została idealnie dobraną roślinnością. Podczas całej podróży towarzyszy nam przewodnik/animator, który opowiada nam historię poszczególnych zabytków. 

Założenie Parku Miniatur jest takie, by każdy odwiedzający chociaż przez moment podróżował z przewodnikiem, więc napotkani pracownicy będą mocno do tego zachęcać. Niezależnie od wyboru godziny zwiedzania, jesteśmy od razu przydzielani do konkretnego przewodnika. Oprowadzanie toczy się nieustannie, zwiedzanie z oprowadzającym nas po Parku zaczynamy przy danej miniaturze i kończymy dokładnie przy tej samej.  Następnie mamy swój czas wolny już do samego zamknięcia obiektu, który możemy spędzić na ponownym obejściu miniatur, zrobieniu zdjęć, zakupie pamiątek oraz zjedzeniu pysznych deserów w tamtejszej kawiarni.

Najmniejsze natężenie ruchu możemy tutaj spotkać w godzinach porannych i popołudniowych. Większość ekspozycji znajduje się na zewnątrz, ale w przypadku gdyby zaskoczył nas deszcz lub śnieg, to nie musimy się martwić. W ciągu kilku minut pracownicy dostarczą nam do rąk własnych parasol, który pomoże się schronić i dalej kontynuować zwiedzanie.

Czy jest to miejsce dla dzieci? Z założenia bardziej kierowane jest w stronę dorosłych. Powodem tego jest fakt, że to jednak zabytki oraz sporo historycznych ciekawostek, ale dzieci też bawią się tutaj całkiem nieźle. Mogą poczuć się niczym giganci na tle małych budowli. Ciekawostką jest też fakt, że zaledwie kilkanaście metrów dalej czeka na najmłodszych kolejna atrakcja. Pałacowa Bawialnia (CZYNNA W OKRESIE LETNIM), jedno z największych miejsc do zabawy w całej okolicy, do którego również warto zajrzeć. Zachęcamy do odwiedzin obu z nich! 

LOKALIZACJA: Teren dawnej Fabryki Dywanów w Kowarach, przy ul. Zamkowej 9

Jadąc w stronę miasta Kowary, zadbano o to, by do Parku prowadziły wszystkie okoliczne znaki i drogowskazy. Trafić tutaj jest dość prosto. Miejsce to znajduje się zaledwie kilka kilometrów od centrum Karpacza. Na miejscu czeka nas ogromny parking, ale zainteresowanie samym miejscem szczególnie w okresie letnim jest ogromne, więc i z tym niekiedy bywają problemy. Jednakże martwić się raczej nie trzeba, zwykle w szczytowym momencie pojawia się na parkingu osoba, która nad wszystkim czuwa i kieruje ruchem. Do Parku można również trafić autobusem, należy wysiąść na przystanku obok sklepu NETTO i dawnego dworca kolejowego, dalej przez około 500 metrów trzeba już podążać pieszo.

AKTUALNE INFORMACJE ORAZ CENY ZNAJDUJĄ SIĘ: TUTAJ