Zapora wodna w Pilchowicach powstała na rzece Bóbr ponad 100 lat temu, znajduje się około 30 km od centrum Karpacza. Co ciekawe, to najwyższa zapora kamienna oraz łukowa w Polsce, obok której zlokalizowana jest również elektrownia wodna.

Miejsce, o którym tutaj mowa, to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w okolicy. Tereny kotliny jeleniogórskiej są przepiękne, a górskie szczyty dodają jej niezwykłego uroku. Ale co byście powiedzieli na jezioro w górach, w środku lasu, przy ogromnej zaporze, która robi na was niezwykłe wrażenie? No właśnie… a obok wy, na kajaku, na łódce, na rowerku wodnym… coś cudownego. Miejsce samo w sobie jest niezwykle ciche, spokojne, a co gorsza… rzadko odwiedzane. Niezależnie od pory roku, spotkać możemy tam zwykle zaledwie kilka osób. Miejsce znajduje się bardzo blisko Jeleniej Góry, jest niezwykle interesujące i posiada masę możliwości wypoczynkowych, a większość z mieszkańców nawet nie wie o jego istnieniu.

Nie brakuje tutaj kajaków, rowerków wodnych, łódek, wędkarzy, ciszy, spokoju i pięknego krajobrazu otaczającego Jezioro Pilchowickie. Przy upalnych dniach można się tutaj również kąpać, ale oczywiście trzeba pamiętać, że to jezioro, więc jest głęboko, a kąpiemy się na własną odpowiedzialność. Jeśli chcemy naprawdę się zrelaksować nad wodą, to warto wybrać właśnie to miejsce, gdyż osobiście nie znam spokojniejszego i piękniejszego zarazem. Potencjał tego miejsca jest przeogromny, a bywa i tak, że nawet w cudowną pogodę, gorący dzień, w środku sezonu letniego możemy być tutaj całkowicie sami. Przekonajcie się osobiście, tylko pamiętajcie… jak już raz spróbujecie tego miejsca, to będziecie tu wracać raz za razem, ten widok, ten klimat naprawdę uzależnia!

JAK DOJECHAĆ?

W tym przypadku najlepiej jednak mieć własny środek transportu, bo inaczej ciężko byłoby się tutaj dostać i wrócić. Bezpośrednio pod zaporę nie ma żadnego połączenia komunikacją autobusową. Dlatego najlepiej jednak wybrać się własnym samochodem albo rowerem, jeśli czujemy się na siłach. Natomiast o miejsce parkingowe nie musimy się martwić, tego akurat tutaj nie brakuje.