Zamek Czocha to niezwykle długa, ciekawa i owiania wątpliwościami, pełnych tajemnic historia. Umownie datę jego powstania przyjmuje się na XIII wiek. Znajduję się on w miejscowości Sucha, pod Leśną.

Historia samego zamku jest dość długa i zawiła, o czym dowiadujemy się już na miejscu, podróżując z przewodnikiem po przepięknych komnatach. Okres II wojny światowej i blisko po niej sprawił, że większość kosztowności i oryginalnego wystroju zniknęła ze wszystkich zamków i pałaców w naszej okolicy. To co jednak udało się odzyskać, to co grabieżcą nie udało się wynieść, dziś możemy ze zdumieniem podziwiać. Nie trzeba być miłośnikiem historii, by móc odwiedzić to miejsce. Budowa zamku jest dość intrygująca, swoim wyglądałem sugeruje, że jest niewielki, jednakże w rzeczywistości jest naprawdę wiele do zwiedzania. W zamku również znajduję się część hotelowa, która nie jest udostępniona bezpośrednio dla zwiedzających. Mimo to czeka na nas sporo przepięknych komnat, ciekawych legend oraz… tajnych przejść. Dokładnie tak, pomiędzy komnatami poruszamy się poprzez wejście do regału z książkami czy szafy, następnie wąskimi, krętymi schodami przenosimy się z piętra na piętro.

Podróż z przewodnikiem trwa około godziny, następnie mamy czas wolny, gdzie swobodnie możemy poruszać się wokół całego zamku, jak i po udostępnionej dla gości części. Między innymi, możemy wejść do zamkowej wieży, skąd rozprzestrzenia się przepiękny widok na fragment otaczającego zamek jeziora. Przy długim dniu i pięknej pogodzie, świetną opcją byłoby wynajęcie łódki, kajaku lub rowerku wodnego i zobaczenie zamku od strony jeziora. Oczywiście jest taka możliwość, wokół zamku znajduje się kilka ośrodków, gdzie z takich atrakcji możemy skorzystać za dodatkową opłatą.

Czy warto jechać z maluchami?

Ze wszystkich okolicznych zamków, ten chyba ma najwięcej elementów, które mogłyby zaciekawić najmłodszych. Ot, chociażby z uwagi na tajne przejścia i dość intrygujące wejście na wieżę. Tak więc, jeśli rozważamy jakąś rodzinną, średniowieczną przygodę, ta opcja jest naprawdę godna uwagi.

MULTIMEDIALNA SALA TORTUR

Jako opcja dodatkowo płatna – czeka na nas również Multimedialna Sala Tortur. Bilety do niej do najtańszych nie należą, ale czy warto? W środku zobaczyć możemy zaledwie cztery pomieszczenia, a cała multimedialność polega na tym, że słyszymy nagrania opowiadające o sposobach dawnego wymierzania „sprawiedliwości”. Klimat miejsca na pewno jest zachowany, ale sama sala tortur nie zachwyca w sposób taki, w jakim robi to sam zamek.